Czy domy modułowe wymagają pozwolenie na budowę?

Marzy Ci się własna nieruchomość, z dala od miejskiego zgiełku, która stanie się idealnym miejscem do odpoczynku dla całej rodziny? Mimo tego masz obawy, że budowa domu letniskowego jest zbyt czasochłonna i wymaga dużej inwestycji? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź czym są domy modułowe i zastanów, czy może to nie będzie dobre rozwiązanie dla Ciebie.

Domy modułowe – podstawowe informacje

Najprościej mówiąc, są to obiekty, które praktycznie w całości tworzone są w fabrykach. Gotowe realizacje firma dostarcza do Klienta, który musi przygotować jedynie fundamenty. Po ustawieniu, obiekt jest praktycznie gotowy do użytku, wystarczy podłączyć media. Czas tworzenia tego typu nieruchomości wynosi od trzech do sześciu miesięcy – w zależności od wielkości i wymagań Klienta. Domy modułowe, najczęściej wykorzystywane są jako obiekty letniskowe – zarówno do użytku prywatnego, jak i na wynajem. Do ich cech charakterystycznych należy: stosunkowo niski koszt budowy, krótki czas realizacji, możliwość tworzenia obiektu bez względu na porę roku, ale także to, że można umieścić go nawet na niewielkiej działce.

Czy domy modułowe wymagają pozwolenia na budowę?

Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, pozwolenia na budowę nie wymagają nieruchomości, które w całości mieszczą się na zaprojektowanych działkach. A także obiekty wypoczynkowe, których powierzchnia nie przekracza 35 m2. Należy również pamiętać, że maksymalna liczba takich obiektów wynosi jeden na 500 m2 danej działki. Mimo, że wskazane typy nieruchomości nie potrzebują pozwolenia, to konieczne jest zgłoszenie. Poza dokumentem, należy dodać także dokument, który potwierdza prawo do posiadania nieruchomości, a także grafiki przedstawiające rzuty budynku z różnych perspektyw i jego umiejscowienie na działce.

Obiekty modułowe – dlaczego warto?

Przede wszystkim dlatego, że z ich pomocą, niewielkim kosztem jesteś w stanie zagospodarować działkę rekreacyjną i stworzyć miejsce do odpoczynku wiosną, latem, a nawet wczesną jesienią. Krótki czas budowy, minimum formalności oraz korzystna cena, to dodatkowe atuty, które zwiększają atrakcyjność tego typu rozwiązania.