Domy pasywne

Wraz z rozwijającą się nieustannie technologią tworzone są nowoczesne rozwiązania, które pozwalają tworzyć domy pasywne, czyli takie, które posiadają ściśle określone roczne zapotrzebowanie na energię. Co więcej, taka konstrukcja do ogrzewania nie może wykorzystywać żadnych paliw nieodnawialnych, dzięki czemu jest ekologiczna.

Wielu z nas często zadaje sobie pytanie czy to możliwe. Oczywiście, że tak, ponadto osoby, które decydują się na domy pasywne nie tylko będą oszczędzać na miesięcznych opłatach za ogrzewanie, czy prąd, ale również nie będą szkodzić środowisku.

Jeśli nadal nie jesteś przekonany do takiego rozwiązania, to zachęcamy do sprawdzenia, jakie są zalety tego typu rozwiązań.

  • 1. Oszczędność: mimo, że domy pasywne związane są z wyższą ceną budowy niż tradycyjne, to poniesione koszty szybko nam się zwrócą. Taka konstrukcja jest niezwykle szczelna, dzięki czemu wytwarzane ciepło zostaje wewnątrz. Co więcej, zużycie energii jest w przypadku takiego budynku mniejsze prawie pięciokrotnie.
  • 2. Ekologia: dzięki temu, że konstrukcja pasywna nie korzysta z nieodnawialnych źródeł energii jest ona dużo bardziej przyjazna dla środowiska. Głównie dzięki temu, że nie wytwarza szkodliwych substancji, które przedostają się do atmosfery.
  • 3. Komfort: dużą zaletą takiej konstrukcji jest bardzo dobry system wentylacji, a dzięki nieustannej cyrkulacji powietrza we wnętrzu nie osiadają zapachy, a także nie tworzy się wilgoć.
  • 4. Wygoda: domy pasywne pozwalają na stałe utrzymywanie takiej samej temperatury, co znacznie zwiększa komfort mieszkańców. Ponadto dobra izolacja skutecznie tłumi hałas dochodzący z zewnątrz.

Jak widać tego typu konstrukcje mają sporo zalet, które są warte tego typu inwestycji.

W jaki sposób zasila się taki budynek?

W celu ogrzania takiej konstrukcji wykorzystuje się między innymi wentylacje mechaniczne, które umożliwiają odzyskiwanie ciepła, kolektory do podgrzewania wody oraz wymienniki ciepła ogrzewające powietrze, które przedostaje się do wnętrza.

Domy pasywne mają wiele zalet i stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym w na świecie, a także w Polsce. Często wydaje się nam, że koszty takiej konstrukcji są dla nas zbyt wysokie, jednak równie często zapominamy jak szybko taka inwestycja nam się zwróci.