Domy energooszczędne

Wielu z nas marzy o własnych czterech ścianach, jednak często ich posiadanie wydaje się nam niemożliwe. Sądzimy, że nawet jeśli będzie nas stać na koszt budowy, to pieniędzy może nam zabraknąć na późniejsze opłaty, takie jak woda, ogrzewanie czy prąd.

Nie stanie się tak jeśli jeszcze przed budową przemyślimy różnego rodzaju alternatywy i zdecydujemy się na budowę domu energooszczędnego. Taka inwestycja jest bardzo opłacalna, ponieważ koszty szybko się zwrócą, a rachunki będą niższe niż w tradycyjnej nieruchomości.

Nasza firma zajmuje się tworzeniem konstrukcji drewnianych w technologii szkieletowej, które posiadają wiele zalet, a dzięki wykorzystywanym przez nas rozwiązaniom są również ekonomiczne.

Konstrukcje drewniane są najlepszym rozwiązaniem jeśli zależy nam na domu energooszczędnym, ponieważ mają one najmniejsze ze wszystkich materiałów zapotrzebowanie na ciepło.

Przy budowie domu energooszczędnego należy zwrócić uwagę na:

  • 1. Rozwiązania konstrukcyjne: drewniany szkielet powinien zostać wyposażony w warstwę izolacji termicznej ścian oraz przegród zewnętrznych. Ponadto należy zadbać o sam układ wnętrza, a także położenie domu, w ten sposób możemy w naturalny sposób wykorzystać energię słoneczną, a co za tym idzie oszczędzić na prądzie i ogrzewaniu.
  • 2. Rozwiązania grzewcze: stosując pompy ciepła, turbiny wiatrowe, rekuperatory oraz kolektory słoneczne sporo zaoszczędzimy, a ponadto takie rozwiązania będą również przyjazne dla środowiska.
  • 3. Rozwiązania izolacyjne: mają ogromne znaczenie, ponieważ wybierając właściwy rodzaj izolacji, zimą zapewni nam ona ciepło, natomiast latem przyjemny chłód. Ponadto takie izolacje najczęściej są również dźwiękochłonne, co ma duże znaczenie jeśli mieszkamy w pobliżu ulicy.
  • 4. Rozwiązania ogólne: domy energooszczędne powinny mieć także odpowiedni kształt, wielkość, ilość pięter, a także okna spełniające odpowiednie parametry.

Na co zwrócić uwagę wybierając izolację?

Przy wyborze izolacji duże znaczenie ma ogólny współczynnik przenikania ciepła przez przegrody, który oznacza się symbolem U. Im niższy współczynnik tym lepsza jest izolacja.

W zależności od elementów konstrukcji wartość U będzie się różnić. W przypadku ścian zewnętrznych zgodnie z obowiązującymi normami U nie może przekraczać 0,23 W(m2K), natomiast dla dachu nie powinien wynosić więcej niż 0,18 W( m2K).

Technologia budowy

Tworzenie domów energooszczędnych jest możliwie w technologii drewnianej szkieletowej. Głównie, dzięki temu, że takie konstrukcje można wypełnić odpowiednią warstwą izolacji, którą umieszcza się w warstwie nośnej z obu stron.

Istnieje wiele materiałów termoizolacyjnych, a każdy z nich ma inne właściwości oraz zastosowania. Poniżej znajduje się krótka charakterystyka materiałów, dzięki czemu można sprawdzić, który z nich będzie najlepszy:

  • pianka poliuretanowa, posiada dobre właściwości dźwiękoszczelne, dzięki czemu poza skuteczną izolacją termiczną będzie również dobrze tłumić hałas,
  • wełna mineralna, dobrze sprawdzi się jako wypełnienie różnego rodzaju szczelin, ale również do tradycyjnej izolacji ścian oraz poddaszy,
  • płyty styropianowe, można stosować je zarówno do izolacji fundamentów, ale również ścian, dachów, a także stropów,
  • wełna szklana podobnie jak izolacja z pianki poliuretanowej będzie dobrze tłumić hałas, a jednocześnie, dzięki swoim właściwością będzie skutecznie odprowadzać wilgoć.

Wybór odpowiedniej izolacji oraz jej właściwy montaż zabezpieczą budynek przed tworzeniem się mostków termicznych, które powodują uciekanie ciepła z wnętrza domu. Co więcej mostki termiczne odpowiedzialne są również za powstawanie grzybów oraz pleśni, które nie są mile widziane przez mieszkańców.

Podsumowanie

Mimo tego, że budowa domów energooszczędnych będzie droższa od tych zasilanych tradycyjnie, wydatki przeznaczone na inwestycję zwrócą się, dzięki dużo niższym kosztom eksploatacji. Dzięki nieustannie rozwijającej się technologii obiekty energooszczędne coraz rzadziej kojarzone są z konstrukcją bezkształtnej bryły wyposażonej w małe okna. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że oszczędne domy mogą mieć różne kształty, a także duże okna wystarczy tylko zastosować odpowiednie ocieplenie.


W naszej ofercie znajdą Państwo:


Paleta kolorów dostępna w naszej firmie:

Jesteśmy otwarci na Państwa propozycje.

Zapraszamy do kontaktu: biuro@drewmod.pl