Dom modułowy czy prefabrykowany – różnice i zalety

Rozwój technologii sprawił, że nowe trendy pojawiły się również w budownictwie i mimo tego, że domy modułowe i prefabrykowane tworzone są już od kilku lat, to często są ze sobą mylone, a przez to również losowo wybierane przez Klientów. Jeśli chcesz poznać wady i zalety obu konstrukcji, a także sprawdzić czym się od siebie różnią, chętnie Ci w tym pomożemy.

Podstawowe różnice

Zanim zaczniemy wymieniać wady i zalety, konieczne jest zapoznanie się z dwoma terminami – domy modułowe i prefabrykowane.

Pierwsze z nich, jak sama nazwa wskazuje tworzone są z gotowych modułów, które można ze sobą łączyć. Powstają w fabrykach i są w całości dostarczane do Klienta, a następnie stawiane na specjalnie przygotowanym do tego podłożu. Technika ta służy zarówno do tworzenia obiektów mieszkalnych, jak i letniskowych. Natomiast drugie z nich, wykonywane są z elementów prefabrykowanych, którymi mogą być gotowe ściany lub stropy. Montuje się je na placu budowy i są ściśle związane z gruntem. Za przykład obiektów prefabrykowanych mogą posłużyć bloki tworzone z płyty w czasach PRL-u, z tą różnicą, że obecne techniki pozwalają na uzyskanie o wiele lepszych efektów.

Domy modułowe – zalety

Nie bez powodu cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród Klientów. Tym co wyróżnia je na tle innych form budowy jest przede wszystkim:

  • Możliwość budowy niezależnie od pory roku, ponieważ przeważająca część produkcji odbywa się w fabryce.
  • Pomoc fachowców, którzy działają wedle określonego schematu pracy, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko jakichkolwiek opóźnień.
  • Kompleksowość usług, w zależności od potrzeby można zamówić nieruchomość w stanie surowym, deweloperskim lub całkowicie wykończonym.
  • Możliwość modyfikacji modułów, np. powiększenia powierzchni lub przetransportowania obiektu w inne miejsce.

Domy prefabrykowane – zalety

Do cech, które przemawiają za budową tego typu obiektów należy:

  • Krótki czas budowy, który jest możliwy dzięki wykorzystaniu gotowych elementów.
  • Bardzo dobra izolacja termiczna, ponieważ dom szybko się nagrzewa i powoli oddaje ciepło.
  • Precyzja wykonania, możliwa dzięki gotowym elementom.
  • Praktycznie bezodpadowa budowa, a co za tym idzie czysty plac budowy.

Jak widać obie techniki mają swoje zalety, jeśli nie wiesz, na którą z nich się zdecydować zastanów się nad swoimi oczekiwaniami i potrzebami. W ten sposób dużo łatwiej będzie Ci podjąć ostateczną decyzję.